Nafaka Artırım Davası Nedir?

Nafaka artırımı hakkında detaylar aktarılırken, boşanmış eşlerin çocuklarının veya nafaka alacaklısının giderlerinin yükselmesi halinde, nafaka artırımı yoluna gidilebileceği aktarılır. Nafaka alan kişinin, boşanmış olduğu eşinin gelir yapısının yükselmesi veya nafaka alıcısının gelirinin, çocukların harcamalarına yetmemesi halinde, nafaka yükseltme talebinde bulunulur. Nafaka artırımı davasını, dava açma şartlarını, davayı kimlerin açabileceğini, dava talebinin nereye yapılacağını, anlaşmalı boşananların nafaka artırımı koşullarını, nafaka artırımı talebi için gerekli dilekçeleri, hukuki belgeleri ve davanın nasıl açıldığını, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Nafaka artırımı veya nafaka yükseltme davası tanımının içerdiği ayrıntılar şu şekilde sıralanırlar:

 • Nafaka artırımı davası, nafakanın maddi değerinin, müşterek çocuklarının ve nafaka alan kişinin masraflarını karşılamaması halinde açılır.
 • Bu dava nafaka alacaklısı tarafından açılan bir davadır.
 • Her sebepten dolayı bu dava açılamayıp, ancak dava açılışı için yasal olarak belirlenen sebeplere uygunluk taşıyan kişiler davayı açabilir.
 • Nafaka artırım davası açılması ve olumlu sonuçlanması durumunda, kişinin almış olduğu nafakanın maddi değeri yükseltilir.

Bu dava hakkı sayesinde, geçmişte evlilik bağına sahip olan tarafların haklarının korunması ve çocuklarına ilişkin masrafların desteklenmesi sağlanır. Dava sürecinde her iki taraf için de gerekli araştırmalar yapılıp, sunulan gerekçelerin doğruluğu kanıtlanır. Dava açan kişinin, nafaka yükseltilmesi talebi için geçerli bir nedeni bulunmuyor ise dava kararı olumsuz sonuçlanır.

Nafaka Artırımı Davasının Koşulları Nelerdir?

Nafaka yükseltme davasının şartları hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Ekonomik koşullar sebebi ile verilmekte olan nafakanın, nafaka alıcısına yeterli gelmemesi şartı ile dava açılır.
 • Nafaka veren kişinin maddi durumunun iyi hale kavuşması veya nafaka alacaklısının ise maddi durumunun kötüleşmesi halinde, artırım için dava açılır.
 • Tarafların çocuklarının büyümesi, özel okula başlaması veya giderlerinin artması şartı ile nafaka artırımı davası açılır.
 • Nafaka artırım davası için maddi olarak geçerli bir sebep gösterilebilmesi ve bu sebebin kanıtlanabilmesi şartı ile dava açılır.

Bu koşulların sağlanması, geçmişte evlilik bağı olan bireylerin korunması açısından gerekli görülür. Nafaka davası açan kişinin gerekçelerini, hukuki deliller ile kanıtlaması da talep edilir. Hukuki delil gösteremeyen ve mahkemeye geçerli nedenler sunamayanların, dava talepleri kabul edilmemektedir.

Nafaka Artırımı Davası Kimler Açabilir?

Nafaka yükseltme davası açabilecekler hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Herhangi bir sağlık problemi nedeni ile işe gidemeyen ve çocuklarının masraflarında artış olan kişi, nafaka davası açma hakkına sahiptir.
 • Nafaka alacaklısının maddi durumu kötüleşmişse veya nafaka veren kişinin gelir durumu yükselmişse, nafaka alıcısı dava açma hakkına sahiptir.
 • Enflasyon oranlarına bağlı olarak, nafaka alacaklısı maddi açıdan zor durumdaysa, çocukların masraflarını karşılayamayacak bir kişi ise, dava açma hakkına sahiptir.
 • Kişilerin çocuğu yeni bir okula veya sosyal bir kursa katılmış, masraflarında artış oluşmuş ise çocuğa bakan nafaka alıcısı, dava açma hakkına sahiptir.

Nafaka Artırımı Davası Görevli ve Yetkili Mahkeme Neresidir?

Nafaka yükseltme davası talep yeri, Aile Mahkemesi olarak belirlenmiştir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi, Aile Mahkemesi sıfatıyla yargılama yapmaktadır. Nafaka alacaklısı, nafaka yükseltme işlemi için uygun şartlara sahip ise Aile Mahkemesi’ne talepte bulunarak, dava açılışı sağlar. Her nafaka alıcısı, yaşadığı yerleşim yerine bağlı konumda olan Aile Mahkemesine, nafaka artırımı için dava talebinde bulunmalıdır. Talep sırasında, nafaka yükseltme işleminin yapılmasının sebebi, mahkemeye aktarılmalıdır.

Aile hukuku ile alakalı daha fazla içeriğe ulaşmak için hemen Aile Hukuku Makaleleri sayfamızı ziyaret et.
Ezgi Sapmaz Hukuk Bürosu Ücretli Danışmanlık Banner

Ezgi Sapmaz

Avukat Arabulucu Ezgi SAPMAZ, aile ve ceza hukuku alanında uzmanlaşmış, deneyimli bir avukattır. Mesleğine duyduğu derin saygı ve bağlılıkla, müvekkillerine adil ve etik hizmet vermeyi amaçlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu